Здравейте. Договорът и стажът отдавна приключиха, засега няма спиране на обезщетението и всичко е ОК. Надявам се така и ще остане :). Благодаря за помощта на всички Ви!
Здравейте отново, след дълги "преговори" най-сетне сключих Допълнителен трудов договор по чл.68 и във връзка с чл.111 - 4-часов, 6 седмичен, без да прекъсвам отпуска по майчинство. След време ще пиша отново за update. Благодаря и хубаво лято!
Благодаря ви изключително много. И аз междувременно свалих някакъв примерен договор от мрежата, в който са цитирани и чл. 111 и чл. 68 (защото става въпрос за срочен договор). Но както каза Hrili, очевидно си имат съображения и едва ли ще преборя Системата. Все пак още не съм се отказала :D. Благодаря отново!
Здравейте отново. Изпаднахме в големи полемики с предприятието, в което ще карам стажа. Твърдят, че няма договор по чл. 111, а само по чл. 68 ал.1 т.1. от КТ. Има ли вариант да ми изпратите/покажете примерен договор по чл. 111?
Ако договорът Ви е втори трудов, не трябва да имате спорове с НОИ :) Това, което сте копирала е от техния сайт, все пак :)
  :good: Благодаря отново. Ще споделя след време какво се е случило в действителност :). Хубав ден!
Благодаря и двете Ви! Да Ви призная все още не съм уверена, че всичко ще е наред, но ще се наложи да действам някак. Ако се случи така, че изпаднем в спорове с НОИ и ми спрат обезщетението, обезщетението (съответно отпускът по майчинство) ще бъде ли възобновено, след края на стажа?
Благодаря отново. Но бихте ли коментирали този отговор от сайта на НОИ, (изпращам линк, но копирам и текста): http://www.nssi.bg/forusers/faq/243-faqbgbenefits/976-faqbenefits10

Въпрос: Имам ли право да получавам парично обезщетение за бременност и раждане до 410 календарни дни и за периода на отглеждане на малко дете до 2 годишна възраст, ако започна работа през тези периоди по втори трудов договор?

Отговор: Съгласно чл. 46, ал. 3 от Кодекса за социално осигуряване парично обезщетение за временна неработоспособност и за бременност и раждане не се изплаща на лица, упражняващи трудова дейност, която е основание за осигуряване за общо заболяване и майчинство през периодите, за които са им издадени актове от здравните органи.

На основание тази разпоредба лицата, които продължават да упражняват трудова дейност, която е основание за осигуряване за общо заболяване и майчинство, през периодите, за които са им издадени болнични листове за временна неработоспособност или бременност и раждане (за срок до 135 календарни дни), нямат право на парично обезщетение за тези периоди.

Когато обаче едно лице, осигурено по едно правоотношение или основание за осигуряване към деня на настъпване на риска, продължава да ползва отпуск за бременност и раждане и да получава обезщетение, има право да получава паричното обезщетение и за остатъка от периода след 135-я календарен до 410 календарни дни по заявление-декларация, Приложение № 2 към Наредбата за паричните обезщетения и помощи от ДОО в пълен размер по това правоотношение/основание, в случай че започне работа и по друго правоотношение/основание и не ползва отпуск по него.

Видно от гореизложеното, ако Вие получавате парично обезщетение по чл. 50, ал. 1 от КСО по заявление-декларация, Приложение № 2 за остатъка от периода до 410 календарни дни, няма проблем да започнете работа по друго правоотношение и да получавате в пълен размер паричното си обезщетение при бременност и раждане.

В случаите, когато майката ползва отпуск за отглеждане на дете по чл. 164, ал. 1 от Кодекса на труда и без да прекъсне неговото ползване, започне работа при друг работодател или възложител, обезщетението по чл. 53, ал. 1 от КСО – за отглеждане на малко дете следва да се изплаща в пълен размер до прекратяването или изтичането на отпуска за отглеждане на детето чрез работодателя, който го е разрешил.

Елена, благодаря и на Вас, но вече тотално се обърках. Доколкото успях да изчета и доколкото успях да схвана, проблем не би трябвало да има  в този период - от 135 до 410 дни. Ако говорите от личен опит, моля споделете опита :). Вече изобщо не знам как да процедирам, Ако сте права, то гражданският договор би бил някакво решение?
dalila, безкрайно Ви благодаря! Аз ще имам ли ангажимент пред институциите - НОИ, НАП, след подписването на този договор, или с това ще се заеме работодателят (вторият)?
Здравейте. Позволявам си да ви запозная и с моя казус. В отпуск по майчинство съм, периода след 135 до 410 дни (бебето е почти на 4 месеца). В същото време реших да довърша и задочното си висше образование, зарязано преди 10-на години. Новост е, че трябва да изкарам задължителен кандидат-инженерен стаж в държавно предприятие. С какъв договор могат да бъдат уредени взаимоотношенията ми с временния работодател (продължителност 6 седмици, с начало 20.06.2016), така че да не повлияе на обезщетенията при майчинството, както и на трудовите ми взаимоотношения с постоянния работодател? Ако е от значение и това би опростило нещата - нямам нужда от заплащане по време на стажа, но все пак предприятието държи на договор. Счетоводителката на предприятието (държавно горско стопанство) настоява да сключим договор по чл. 68, ал. 1, т. 1 от КТ. Но след като имам основен трудов договор, това май е неизпълнимо. Договор по чл.111 от КТ удачен ли е? Но той е с фиксирана продължителност на работното време (т.е. 8 ч в основния договор и макс. 4 часа по този втори договор). Стажантски Договор по 233б от КТ май също не е удачен, първо защото съм на възраст над 29 години и второ не знам доколко може да се съвместява с отпуска по майчинство. Граждански договор ми изглежда най-удачен, но как може стаж да се договори с граждански договор, какъв предмет на дейност?! Може ли да има договор без заплащане за да ми спести и данъчни декларации? Разбира се, стремежът ми е да си запазя непроменени високите обезщетения, които получавам в момента, но и да изкарам този задължителен стаж за да се дипломирам. Предварително Благодаря за компетентния Ви отговор!